Огляд новин українського законодавства

17/12/2015

 

1. Зустрічайте нові правила індексації доходів

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078, збагатився новими правилами й нормами.
По-перше, якщо зарплата працівника зросла за рахунок окремих складників (доплат, надбавок), а його посадовий оклад при цьому не збільшився, для цілей індексації доходів такий місяць базовим НЕ вважають.
По-друге, якщо індекс споживчих цін для проведення індексації, обчислений наростаючим підсумком, перевищить 10%, Кабмін зобов’язаний ухвалити рішення про відповідне підвищення окладів держслужбовців і решти бюджетників.
По-третє, для індексації стипендії індекс споживчих цін обчислюють у місяці, у якому призначено стипендію. Тож якщо студент не отримував стипендію чи втратив право на неї, а потім йому знову призначили стипендію — індекс споживчих цін обчислюють із місяця такого призначення. Натомість місяць, у якому розмір стипендії підвищено за успішність або призначено іншу академічну стипендію (наприклад стипендію Президента України, Кабміну, іменні стипендії та ін.), базовим для проведення індексації не буде.
Нарешті, індекс споживчих цін для індексації доходів переведених і новоприйнятих працівників, а також тих, хто вийшов після відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обчислюють із місяця, що настає за місяцем підвищення окладу за посадою, яку обіймає співробітник.

Постанова КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.15 р. № 1013. Набирає чинності з дня офіційного опублікування та застосовується з 01.12.15 р.

 

2. Бюджетникам і держслужбовцям із 1 грудня підвищено зарплату!

Однією постановою Кабмін вирішив убити навіть не двох, а чимало зайців. І скажемо відверто: документ порадує всіх без винятку працівників. Хоча бухгалтерам наприкінці року додасться роботи.
Усе тому, що із 01.12.15 р. у штатних розписах бюджетних установ потрібно встановити нові посадові оклади працівникам:
1 тарифного розряду — 1378 грн;
2 тарифного розряду — 1383 грн;
3 тарифного розряду — 1393 грн;
4 тарифного розряду — 1414 грн;
5 тарифного розряду — 1514 грн;
6 тарифного розряду — 1614 грн;
7 тарифного розряду — 1714 грн;
8 тарифного розряду — 1825 грн;
9 тарифного розряду — 1925 грн;
10 тарифного розряду — 2026 грн;
11 тарифного розряду — 2193 грн;
12 тарифного розряду — 2360 грн;
13 тарифного розряду — 2527 грн;
14 тарифного розряду — 2693 грн;
15 тарифного розряду — 2872 грн;
16 тарифного розряду — 3105 грн;
17 тарифного розряду — 3339 грн;
18 тарифного розряду — 3573 грн;
19 тарифного розряду — 3806 грн;
20 тарифного розряду — 4051 грн;
21 тарифного розряду — 4285 грн;
22 тарифного розряду — 4519 грн;
23 тарифного розряду — 4753 грн;
24 тарифного розряду — 4853 грн;
25 тарифного розряду — 5020 грн.
Нові оклади презентували й працівникам певних держструктур. Зокрема, на 25% підвищено оклади працівників, згаданих у додатках 1—37, 43-1, 43-2, 48—55 до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.06 р. № 268. Також на 10% підвищено оклади працівників державних нотаріальних контор і державних нотаріальних архівів.
Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам облдержадміністрацій та інших держорганів наказано із 01.12.15 р. підвищити працівникам оклади, а також переглянути розміри надбавок, доплат і премій із тим, щоб загальна сума підвищення складників зарплати в поточному місяці перевищила суму належної до виплати індексації. Тобто грудень 2015 року повинен стати базовим для проведення індексації зарплати, а працівники втратять фіксовану суму індексації. Надалі для індексації доходів індекс споживчих цін починають обчислювати із січня 2016 року.

Постанова КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.15 р. № 1013. Набирає чинності з дня офіційного опублікування та застосовується із 01.12.15 р.

 

3. Новорічні свята наближаються: як працюватимуть у цей період банки

НБУ відповідно до розпорядження КМУ «Про перенесення робочих днів у 2016 році» від 11.11.15 р. № 1155-р установив для банків особливий порядок роботи з 29 по 31 грудня 2015 року та 4 січня 2016 р. Це зумовлено завершенням банківською системою України операцій 2015 року і проведенням техробіт, пов’язаних із початком нового звітного року.

29 та 30 грудня поточного року система електронних платежів НБУ працюватиме на 2 години більше від звичайного банківського дня. 30 грудня 2015 року всі трансакції з клієнтами повинно бути завершено.

Із 1 по 3 січня, а також з 7 по 10 січня 2016 року не працюватимуть:
— система електронних платежів НБУ;
— система електронної пошти НБУ;
— депозитарій НБУ;
— Система підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України НБУ;
— Система з купівлі та продажу кредитних ресурсів у національній валюті на міжбанківському кредитному ринку України «КредІнфо2»;
— Система реєстрації кредитних договорів з нерезидентами «Реєстр договорів з нерезидентами 2».

4 січня 2016 року банки працюватимуть без клієнтів і забезпечуватимуть комплекс робіт, пов’язаних із початком нового звітного року. Міжбанківські перекази коштів через систему електронних платежів у цей день не здійснюватимуть. 5, 6 та 11 січня 2016 року установи працюватимуть у звичайному режимі.
Окрім цього, робочий банківський день із 8 січня переносять на 16 січня 2016 року.

За інформацією офіційного інтернет-представництва НБУ: http://bank.gov.ua

 

4. Змінити відомості в Держреєстрі юрособи тепер можуть лише на підставі нотаріальної копії документа

Для проведення держреєстрації змін до установчих документів юрособа повинна, зокрема, подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів.
Тобто внести зміни на підставі ксерокопії такого документа, як це було дозволено раніше, більше не вийде.
Зокрема, нотаріально засвідчена копія знадобиться у разі зміни:
— керівника або осіб, яких обирають (призначають) до органу управління юрособи, чи осіб, котрі мають право вчиняти дії від імені юрособи без довіреності;
— найменування юрособи;
— складу засновників (учасників) юрособи.

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» щодо унеможливлення внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців за підробними документами» від 24.11.15 р. № 815-VIII. Чинний із 13.12.15 р.

 

5. Підвищили стаж роботи, який дає право на пільгову пенсію від роботодавця

Уряд затвердив зміни до Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Нагадаємо: цей порядок поширюється на працівників, які працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями й на посадах, НЕ передбачених Списком № 1 і Списком № 2.
Так, невдовзі пенсію за віком на пільгових умовах цим категоріям працівників призначатимуть:
1) чоловікам — за наявності стажу роботи не менше ніж 30 років (наразі — 25), із них не менше ніж 12 років 6 місяців стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначають пенсію;
2) жінкам — не менше ніж 25 років (наразі — 20), із них не менше 10 років стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, на тому підприємстві, у тій організації, за рахунок яких призначають пенсію.

До того ж за відсутності зазначеної тривалості стажу роботи в період до 1 квітня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах чоловікам і жінкам призначатимуть за наявності меншого стажу роботи.

Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці» від 09.12.15 р. № 1021. Набирає чинності з дня офіційного опублікування.

 

6. Із 1 січня працівникам культури доплачуватимуть за вислугу років

У новому 2016 році на працівників державних і комунальних клубних закладів, парків культури та відпочинку, центрів (будинків) народної творчості, центрів культури й дозвілля, інших культурно-освітніх центрів чекають приємні зарплатні бонуси.
По-перше, окремим працівникам названих закладів нарешті доплачуватимуть за вислугу років. Залежно від стажу роботи доплату встановлюють у розмірі:
— 10% окладу — за наявності стажу більше ніж 3 роки;
— 20% окладу — за роботу на посаді більше ніж 10 років;
— 30% окладу — за наявності 20 років стажу й більше.
Таку доплату одержуватимуть, зокрема, директори згаданих закладів та їхні заступники, художні керівники, диригенти, режисери, хормейстери, керівники студій і творчих колективів, художники всіх категорій тощо (повний перелік посад — у додатку 2 до постанови № 1026). Її нараховуватимуть щомісяця за фактично відпрацьований час і лише на основному місці роботи. Сумісникам за стаж не доплачуватимуть.
Зверніть увагу: доплату за вислугу років виплачуватимуть за рахунок спецфонду кошторису, коштів від господарської діяльності закладу та інших джерел надходжень. Вочевидь, із бюджету такі виплати не фінансуватимуть.
По-друге, працівникам, згаданим у додатку 2 до постанови № 1026, раз на рік виплачуватимуть:
— допомогу на оздоровлення під час надання щорічної відпустки — один посадовий оклад;
— матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань — не більше ніж один посадовий окладу за рішенням керівника закладу.
Обидві виплати проводять у межах фонду оплати праці, передбаченого кошторисом.

Постанова КМУ «Питання виплати працівникам державних і комунальних клубних закладів, парків культури та відпочинку, центрів (будинків) народної творчості, центрів культури та дозвілля, інших культурно-освітніх центрів доплати за вислугу років, допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» від 09.12.15 р. № 1026. Набирає чинності із 01.01.16 р.

 

7. У разі втрати трудової трудовий стаж можна ще й підтвердити за даними з реєстру застрахованих осіб

Як відомо, у випадку втрати працівником трудової книжки або відсутності необхідних записів про період роботи трудовий стаж підтверджують такі документи: довідки, виписки з наказів, особові рахунки й відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з позначками про їх виконання та інші документи. Окрім перелічених документів, відтепер до уваги братимуть дані з реєстру застрахованих осіб, який веде Пенсійний фонд України.

Також Кабмін України (далі — КМУ) постановив: працівникам організацій, установ чи підприємств, які знаходяться на тимчасово окупованій території України чи в зоні проведення антитерористичної операції, у разі відсутності трудової книжки (або коли до неї внесено неправильні записи) страховий стаж підтверджуватимуть на основі даних зі згаданого реєстру застрахованих осіб.

Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 09.12.15 р. № 1028. Набирає чинності від дня офіційного опублікування.

 

Подготовлено по материалам http://www.vobu.com.ua